Download link:

THE NEW FIG AUTHORITIES

2017 - 2020 Olympic Cycle


PRESIDENT


Mr WATANABE Morinari
JPN

VICE PRESIDENTS


Mr TITOV Vasily
RUS
1st Vice President

Ms KIM Nellie
BLR
2nd Vice President

Mr LUO Chaoyi
CHN
3rd Vice President

MEMBERS OF THE EXECUTIVE COMMITTEE


Mr AL-HITMI Ali
QAT
Member

Mr CARBALLO MARTINEZ Jesus
ESP
Member

Mr GALIMORE Ron
USA
Member

Mr ALTABBAA Youssef
SYR
Member

Mr TANSKANEN Jani
FIN
Member

Mr REDDIN Martin
GBR
Member

Mr KIM Dong Min
KOR
Member

COUNCIL MEMBERS

UEG


Mr CELEN Suat
TUR
Member

Mr NOVAK Jan
SVK
Member

Ms LAKICEVIC Snezana
SRB
Member

Ms LAMPROPOULO S. Athanasoula
GRE
Member

Mr DIMITROV Stoian
BUL
Member

Ms LORENTZEN MANDAL Lise
NOR
Member

Mr ALTORJAI Sandor
HUN
Member

AGU


Mr BIDIWALA Kaushik
IND
Member

Mr MUSTAEV Ruslan
UZB
Member

Mr MAKKI Mohamad
LIB
Member

Mr PATANASAK Srayuth
THA
Member

Mr MALIK Painda A.
PAK
Member

Mr PRASAD Aruna
SRI
Member

UAG


Mr ZEMNI Faycal
TUN
Member

Ms HAMOUD Hala Salama Youssef
EGY
Member

Ms GELDENHUYS VENTER Valereis
NAM
Member

PAGU


Mr GARCIA BENITEZ William
CUB
Member

Ms CACHO RESENDE Maria Luciene
BRA
Member

Mr SALANITRO Enrique
ARG
Member

Mr RODRIGUEZ Edwin
DOM
Member

OCE


Ms BRIGGS-WEATHERILL Jacqueline
AUS
Member

GYMNASTICS FOR ALL COMMITTEE


Ms SIKKENS AHLQUIST Margaret
SWE
President

Ms SISKOVA Monika
SVK
1st Vice President

Mr VALERIO Rogerio
POR
2nd Vice President

Mr ARAKI Tatsuo
JPN
Member

Mr BORTOLETO Marco Antonio
BRA
Member

Mr STEURI Ruedi
SUI
Member

Mr KNUDSEN Flemming
DEN
Member

MEN'S TECHNICAL COMMITTEE


Mr BUTCHER Steve
USA
President

Mr MICKEVICS Arturs
LAT
1st Vice President

Mr TOMBS Andrew
GBR
2nd Vice President

Mr MARCOS FELIPE Julio
ESP
Member

Mr ALBRECHT Holger
GER
Member

Mr THOMSON Jeff
CAN
Member

Mr TOMITA Hiroyuki
JPN
Member

WOMEN'S TECHNICAL COMMITTEE


Ms SACCHI Donatella
ITA
President

Ms VALENZO AOKI Naomi
MEX
1st Vice President

Ms DOWDELL Kym
AUS
2nd Vice President

Ms ZHOU Qiurui
CHN
Member

Ms ANDRIANOVA Liubov
RUS
Member

Ms ZINAL Radie
SYR
Member

Ms DAVYDOVA Elena
CAN
Member

RHYTHMIC GYMNASTICS TECHNICAL COMMITTEE


Ms KUZMINA Nataliya
RUS
President

Ms ABOU SHABANA Noha
EGY
1st Vice President

Ms SEKITA Shihoko
JPN
2nd Vice President

Ms HUNT Caroline
USA
Member

Ms GIGOVA Mariya
BUL
Member

Ms DELLE CHIAIE Daniela
ITA
Member

Ms SAWADE Isabell
GER
Member

TRAMPOLINE TECHNICAL COMMITTEE


Mr KUNZE Horst
GER
President

Mr VICENTE MARINO Miguel
ESP
1st Vice President

Mr POLIAROUSH Dmitri
BLR
2nd Vice President

Mr MAKAROV Nikolai
RUS
Member

Ms SHUYSKA Tatiana
UKR
Member

Mr LIU Xing
CHN
Member

Mr LAMBERT Christophe
FRA
Member

AEROBIC TECHNICAL COMMITTEE


Mr GARCIA ALCAZAR Sergio
ESP
President

Ms YAGI-KITAGAWA Tammy
JPN
1st Vice President

Mr WANG Hong
CHN
2nd Vice President

Ms LUKINA Svetlana
RUS
Member

Ms FUMEA Maria
ROU
Member

Ms DE OLIVEIRA POLI Maria
BRA
Member

ACROBATIC TECHNICAL COMMITTEE


Ms TAEYMANS Rosy
BEL
President

Ms HRISTOVA Nikolina
BUL
1st Vice President

Ms NIKITINA Irina
RUS
2nd Vice President

Ms MILEWSKA Wieslawa
POL
Member

Mr GOLIAK Yurii
UKR
Member

Mr BOEHM Frank
GER
Member

Mr WHARTON Karl
GBR
Member

APPEAL TRIBUNAL


Mr PRADHAN Dhruba Bahadur
NEP
Member

Mr ALIYEV Mehman
AZE
Member

Mr RESENDE DE ANDRADE Rafael
BRA
Member

Ms LOSS CAMPANA Renata
SUI
Member

Mr STEWART George
CAN
Member

AUDITORS


Mr FROEHLICH Ron
USA
Auditor

Mr TSCHOPP Hanspeter
SUI
Auditor

Mr BERNASCONI Vincent
SUI
Professional auditor